Zastosowanie tłucznia kamiennego

Kruszywa budowlane są jednym z najpotrzebniejszych materiałów budowlanych, bez których nie obeszłaby się żadna ekipa budowlana. Dotyczy to zwłaszcza tłucznia kamiennego, który znajduje największe zastosowanie w pracach remontowo-budowlanych. Czym dokładnie jest tłuczeń kamienny? Jakie są jego rodzaje i do czego stosuje się tą odmianę kruszywa? Poniżej dokładnie omówimy ten temat!

Tłuczeń kamienny – co to takiego?

Tłuczeń kamienny to kruszywo naturalne, powstające w wyniku rozkruszania skał na małe kawałki. Każdy na pewno choć raz widział ten materiał na oczy, chociażby czekając na pociąg na dworcu, ponieważ tłuczniem wysypuje się tory kolejowe. W hurtowniach można znaleźć tłuczeń kamienny o konkretnych rozmiarach kamieni, na przykład tłuczeń kamienny 60-120 mm. Ponadto materiał ten występuje w różnych wersjach kolorystycznych, a za dopłatą można zakupić również tłuczeń dekoracyjny, który cechuje się jeszcze większym zróżnicowaniem kolorów.

Gdzie wykorzystywany jest tłuczeń kamienny?

Poza wcześniej wspomnianym wykorzystaniem tłucznia kamiennego jako podsypki pod tory kolejowe materiał ten znajduje całą masę innych zastosowań. Przede wszystkim wykorzystuje się go do podwyższania terenów, tworzenia zasypek, czy też jako uzupełnienie kostki brukowej. Niemniej tłuczeń kamienny może być używany nawet jako zagęszczacz do suchego betonu, a w zimę stosuje się go do uszorstniania śliskich dróg. Najbardziej pożądany jest on jednak przy budowie dróg i podjazdów.

Droga z tłucznia kamiennego – czy to się opłaca?

Droga z tłucznia jest szczególnie wytrzymała i estetyczna, a jednocześnie jej wykonanie jest bardzo tanie i łatwe. Co więcej, takie rozwiązanie można zastosować praktycznie wszędzie, bez względu na grząskość i rodzaj gleby. Należy tu wspomnieć, że drogi z tłucznia buduje się warstwami o różnej grubości, tak aby były one solidne i wytrzymałe, jednocześnie nie tracąc na estetyczności. Im niżej znajduje się dana warstwa, tym większych rozmiarów kruszywa używa się do jej wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =