Budowa własnego domu to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie. Decyzja o budowie domu musi być poprzedzona znalezieniem odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Ciekawym rozwiązaniem może być inwestycja w dom bliźniaczy. Czym charakteryzuje się taka budowla? Jakie są jej wady i zalety? Kiedy warto zdecydować się na budowę bliźniaka? O tym w poniższym poradniku.
Jak wygląda dom typu bliźniak?
Jaki jest wygląd domu bliźniaczego? Najprościej można opisać go, jako budynek składający się z dwóch niezależnych części. Obie części wykorzystywane są przez różnych lokatorów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem architektonicznym jest symetria obu części bliźniaka. Jednak zastosowanie symetrii nie jest wymagane. Projekty domów bliźniaczych dopuszczają różne rozwiązania.
Jakie są zalety domu typu bliźniak?
Dom bliźniaczy ma wiele zalet. Może być doskonałą alternatywą dla osób, które szukają większego komfortu niż w typowym budownictwie wielorodzinnym. Budowa domu bliźniaczego jest mniej kosztowna w porównaniu z typowym domem wolnostojącym. Bliźniak może stanąć nawet na małej działce. Wszystkie wydatki związane z budową domu rozkładają się na dwóch inwestorów. Zaletą budowy domu bliźniaczego jest możliwość wybrania sobie sąsiadów. Często bywa tak, że budowa domu bliźniaczego jest inwestycją rodzinną.
Jakie są wady domu bliźniaczego?
Mieszkanie w domu bliźniaczym może mieć również swoje wady. Sąsiedztwo w bliźniaku może stać się z biegiem czasu uciążliwe. Konstrukcja bliźniaka może też ograniczać prawo do prywatności. Pomieszczenia ze ścianą dzielącą obie połówki bliźniaka mogą nie być dobrze doświetlone. Warto więc przed budową bliźniaka wybrać odpowiedni projekt, który zapewni dopływ światła słonecznego we wszystkich pomieszczeniach.
Dla kogo bliźniak?
Komfort mieszkania w bliźniaku zależy przede wszystkim od sąsiedztwa w drugiej części budynku. Budowę bliźniaka można polecić więc wszystkim inwestorom, którzy mają duże zaufanie do swoich przyszłych sąsiadów. Bliźniak będzie również dobrym rozwiązaniem dla inwestorów szukających dobrej relacji pomiędzy kosztami inwestycji a komfortem mieszkania.