Alkoholizm to jedna z częściej występujących chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Leczenie, zdaniem pacjentów oraz ich lekarzy, jest trudne, długotrwałe i żmudne. Nie zawsze również przynosi spodziewane efekty. Warto jednak pamiętać, że choroba ta dotyka nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu, dlatego wszystkie etapy leczenia powinny skupiać się na świadomości pacjenta. Wiedzą o tym terapeuci, którzy od lat zdobywają doświadczenie w pracy z ludźmi dotkniętymi alkoholizmem. Mają świadomość tego, że to właśnie od nich w dużej mierze zależy czy ukierunkują swoich podopiecznych na właściwy tor i pozwolą cieszyć się im z trzeźwości. Bardzo chętnie opowiadają również o tym jak krok, po kroku powinna wyglądać profesjonalna terapia. My również postanowiliśmy się z Wami podzielić wiedzą jaką udało nam się w tym zakresie uzyskać.
Etap pierwszy – wywiad
To najlepszy a często również jedyny moment na to, aby dowiedzieć się gdzie tkwi przyczyna problemu. Terapeuta powinien zadać swojemu pacjentowi szereg pytań:
- od kiedy spożywanie alkoholu przestało mieścić się pod kontrolą
- od kiedy zaobserwowano u siebie wzmożoną chęć na spożywanie wyskokowych trunków
- jaki alkohol jest spożywany i jak często
- ile pieniędzy z miesięcznych dochodów przeznacza się na picie
- jak przebiegało dzieciństwo
- czy w przeszłości wydarzyły się jakiekolwiek traumatyczne przeżycia – np. gwałt, przemoc fizyczna, molestowanie
- czy rodzice lub prawni opiekunowie także mieli problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu
Te pytania są często bardzo trudne podobnie jak cała rozmowa. Na nowo rozdziera się na kawałki całe życie chorego, wyciąga się na wierzch problemy, o których za wszelką cenę chce się zapomnieć. To jednak działa niczym prosty schemat. Jeżeli coś jest zepsute, trzeba to naprawić. Jeżeli naprawiło się źle, trzeba rozłożyć raz jeszcze i złożyć tym razem dobrze. Tak samo wygląda leczenie alkoholika. Najpierw pojawia się problem, czyli schematyczne zepsucie. Chory próbuje leczyć się sam spożywając dużą ilość wyskokowych trunków mających zapewnić spokój – w tym etapie składa swoje życie według schematu, ale robi to niepoprawnie. Wówczas specjalista raz jeszcze rozkłada całe życie na czynniki pierwsze i na nowo je składa, ale tym razem tak, jak powinien.
Etap drugi – terapia
Znając już przyczyny alkoholizmu i bodźce stresowe, które sprawiają, że chęć spożycia kolejnej dawki trunku jest jeszcze większa przychodzi czas na właściwą terapię. Ta powinna być kojarzona z leczeniem psychiatrycznym. W wielu zaawansowanych przypadkach konieczne jest podawanie leków, które uspokajają umysł i pozwalają dotrzeć do podświadomości pacjenta podczas rozmów terapeutycznych. W tym etapie również decyduje się o tym czy leczenie może być prowadzone w formie dziennej, czy też konieczne jest zamknięcie chorego do ośrodka odwykowego, gdzie uwolni się od toczenia batalii z bodźcami wywołującymi głód alkoholowy. Dokładny opis profesjonalnej terapii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień znajduje się na stronie Terapie „Tu i Teraz”.
Etap trzeci – podtrzymanie efektów
Chory wciąż powinien się kontrolować, uczęszczać na terapie przypominające i uświadomić sobie, że choć trzeźwy na zawsze pozostanie alkoholikiem.