Różnica miedzy technikiem masażu a fizjoterapeutą

Zbliża się matura a Ty coraz bardziej zastanawiasz się co tak naprawdę chcesz robić w życiu? Zewsząd słyszysz na jak dobre zarobki mogą liczyć fizjoterapeuci? A może chciałbyś po prostu zostać masażystą? Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie są różnice pomiędzy obydwiema z tych profesji. Poznasz jak pracują masażyści a jak wygląda codzienność kwalifikowanego fizjoterapeuty. Zapraszamy!

Fizjoterapeuta – kim jest, czym się zajmuje i jakie ma uprawnienia?

Już podczas studiów fizjoterapeutycznych zobaczysz pierwsze różnice jakie występują pomiędzy masażystą a fizjoterapeutą. Po ukończeniu wyższej uczelni będziesz bogatszy o szeroki zakres wiedzy z zakresu medycyny i ludzkiej fizjonomii. Poznasz tkanki głębokie i dowiesz się jakie zabiegi odpowiadają za ich odbudowę podczas trwałych oraz czasowych upośledzeń.

Podczas kursów z fizjoterapii dowiesz się również wszystkiego na temat zdrowego trybu życia, przekonasz się jak ważna jest aktywność w czasie choroby oraz w życiu człowieka zdrowego.

Fizjoterapeuta leczy i tak można byłoby skwitować jego zakres działań. Bierze na swoje barki ogromną odpowiedzialność za zdrowie drugiego człowieka. W swojej pracy będzie spotykał się z dziećmi, osobami dorosłymi oraz starszymi. Jeśli mowa o predyspozycjach do zawodu to z całą pewnością należy wśród nich umiejętność zachowania zimnej krwi w każdej sytuacji. Oczywiście, aby zostać fizjoterapeutą trzeba mieć ku temu powołanie. Należy być empatycznym, ale jednocześnie na tyle realnie stąpać po ziemi, aby zrozumieć, że nie da się uzdrowić całego świata. Pacjenci często będą odczuwać ból, który fizjoterapeuta świadomie (choć w dobrej wierze) będzie im zadawał. Często ten ból nie pozwoli na całkowite uzdrowienie a jedynie zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

Kim więc jest masażysta?

Podczas szkoleń z zakresu technik masaży adept do zawodu pozna tajniki prawidłowego wykonywania masażu klasycznego, relaksacyjnego, sportowego, leczniczego, kosmetycznego oraz drenażu limfatycznego. Podczas nauki także pozna ludzką fizjonomię, choć w nieco mniejszym stopniu niż fizjoterapeuta. Jego praca nie będzie jednak związana stricte z rehabilitacją.

Zarówno wykwalifikowany masażysta, jak i fizjoterapeuta mogą liczyć na atrakcyjne posady we współczesnym rynku. Niejednokrotnie zdarza się, że przedstawiciele obydwu zawodów współpracują ze sobą i wzajemnie uzupełniają swoje usługi.

Jak widać nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy lepiej zostać fizjoterapeutą czy może masażystą. Jeden, jak i drugi zawód mają swoje ciemne i jasne strony. Decyzja uzależniona jest od wielu czynników, wśród których znajdą się między innymi indywidualne predyspozycje.