Rodzaje kruszywa drogowego

Kruszywa drogowe to materiały wykorzystywane do budowania dróg pochodzenia naturalnego lub pozyskane z przetworzenia odpadów wydobywczych i produkcyjnych. Jakie są rodzaje kruszywa drogowego?

Kruszywa drogowe – rodzaje

Pierwszym podziałem kruszywa drogowego jest podział na kruszywo naturalne oraz sztuczne. Pierwsze jest pochodzenia mineralnego, występuje naturalnie w przyrodzie i pozyskiwane jest poprzez rozdrabnianie skał. Miejsce ich pozyskiwania to głównie dna rzek, jezior lub przeznaczone do tego kopalnie, na przykład, żwiru czy piasku.

Kruszywa sztuczne natomiast to takie, które pozyskiwane są z odpadów produkcyjnych czy przetwarzania odpadów. Do grupy tej zaliczają się również kruszce pochodzenia mineralnego, które poddawane są procesowi modyfikacji.

Przykłady kruszywa drogowego

Piasek łamany, zaliczany jest do kruszców pochodzenia naturalnego. Jest to drobnoziarnista skała osadowa (mniej niż 0,4 milimetra) złożona w głównej mierze z kwarcu. Swoje zastosowanie znajduje głównie w budownictwie drogowym, a wykorzystywana jest do nasypów, wymiany podłoża czy produkcji betonu.

Kruszywo łamane kliniec to ziarna o wielkości od 0,4 do nawet 30 milimetrów. To minerał naturalny, który jest dodatkowo mechanicznie rozdrabniany. Materiał jest bardzo trwały i z tego powodu wykorzystywany jest w budownictwie drogowym, na przykład, do łatania dziur na drogach czy wykorzystywany w miejscach, gdzie panuje bardzo duże natężenie ruchu.

Kruszywo łamane tłuczeń kolejowy to ziarna o znacznie większej wielkości od poprzednich, bo mające od 30 do nawet 50 milimetrów. Wykorzystywane są głównie w budowie torów kolejowych.

Mieszanki to ziarna o średnicy od 0,1 do 63 milimetrów. Mniejsze z nich wykorzystywane są do budowy dróg osiedlowych na obszarach zabudowanych. Średnie z nich to mieszkanki piasku i żwiru, które są używane głównie do budowy dróg leśnych czy gruntowych. Największe z nich pozyskiwane są w procesie przesiewania, a używane głównie do utwardzania dużych powierzchni, jak na przykład, parkingi. Grysy to kruszywo kamienne zawierające ostre krawędzie, które powstaje w sposób naturalny. Wykorzystywane jest w budownictwie dróg do ich podbudowy, a poza tym do produkcji betonu czy asfaltu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dziewiętnaście =