Mięśnie kegla należą do tych mięśni, o których istnieniu często zapominamy, choć pełnią wiele ważnych funkcji. W tym artykule wyjaśniamy dlaczego warto dbać o te partie mięśni i jak je prawidłowo ćwiczyć.
Za co odpowiadają mięśnie kegla?
Mięśnie kegla, czyli inaczej mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną funkcję w trakcie ciąży oraz porodu. To właśnie w okresie starania się o potomstwo przyszłe mamy bardziej interesują się ich odpowiednim treningiem. Jednak rola tych mięśni jest o wiele większa, dlatego warto o nie dbać nie tylko w tych szczególnych momentach, gdy myślimy o powiększeniu rodziny.
Przez mięśnie kegla rozumiemy cały zespół mięśni, powięzi i wiązadeł przyklejonych do miednicy, których zadaniem jest właściwe podtrzymywanie organów wewnętrznych. Mięśnie dnia miednicy odpowiadają również, za trzymanie moczu oraz jakość stosunków płciowych.
Jak przeprowadzić trening mięśni dna miednicy?
Trening mięśni kegla zaleca się przede wszystkim kobietom starającym się o dziecko, kobietom w ciąży oraz takim, u których wystąpiły niepokojące objawy np. pierwsze symptomy problemów z nietrzymaniem moczu. Zwłaszcza w okresie ciąży taki trening jest szczególnie istotny i powinien być wykonywany przynajmniej raz dziennie.
Do treningu mięśni dna miednicy można zakupić wiele gadżetów: tak zwane kulki gejszy lub specjalne baloniki. Nie są one jednak niezbędne do tego, by utrzymać tę partię mięśni w dobrej kondycji. Podstawowy trening obejmuje ćwiczenie prawidłowego napięcia, oddechu i koordynacji. Ćwiczenia te można wykonywać np. w pozycji siedzącej. Zaczynamy od napięcia wszystkich mięśni, które utrzymujemy przez kilka sekund, a następnie stopniowego ich rozluźnienia. Najlepiej gdyby napinanie mięśni i ich rozluźnianie trwało mniej więcej tyle samo czasu. Takie ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Ważne jest, by podczas napinania mięśni robić wdech, a podczas rozluźniania, wydech. Dodanie elementu koordynacji powoduje niewielkie utrudnienie tego ćwiczenia – chodzi o to, by podczas napinania mięśni przy każdym powtórzeniu, wykonywać jeszcze jakiś dodatkowy ruch, można wstać lub podnieść nogę.