Przeszukując rynek w poszukiwaniu możliwości ochrony i zabezpieczenia lakieru samochodowego z pewnością natrafimy na oferty wykonania tzw. car wrappingu. Metoda ta polega ma oklejeniu całego auta specjalną folią, która oprócz wartości ochronnych posiada również właściwości poprawiające stylistykę auta.
Cel oklejenia
Oklejanie aut przeprowadzane jest w celu:
- ochrony i konserwacji lakieru,
- reklamowym – najczęściej stosowane w autach firmowych,
- zmiany koloru auta bez kosztownego lakierowania.
Proces oklejania
Aby móc okleić samochód, potrzebna będzie do tego celu:
- folia
- opalarka
- rakla z filcem
Kluczem poprawnie wykonanego car wrappingu jest usunięcie znajdującego się pomiędzy folią, a karoserią powietrza. Brak bąbli powietrza jest praktycznie połową sukcesu.
Po zgromadzeniu odpowiednich narzędzi, dobraniu koloru i rodzaju folii oraz dokładnym umyciu i odtłuszczeniu auta, można przejść do procesu oklejania. Rozpoczęty powinien on zostać demontażem wszystkich odstających elementów np. reflektorów, zderzaków, czy klamek. Zostaną one oklejone osobno.
Następnie należy precyzyjnie dociąć folię do określonych miejsc i rozpocząć jej pozycjonowanie na karoserii. Do utrzymania jej w określonym miejscu stosowana jest zwykła taśma klejąca.
Tak dopasowaną i wstępnie przymierzoną folię podgrzewa się opalarką, aby stała się bardziej rozciągliwa i podatna na modelowane. W tym miejscu pamiętać należy o stałym usuwaniu z pod folii bąbelków powietrza.
Ostatnim etapem jest ponownie podgrzanie folii opalarką, tym razem do temperatury około 100 stopni. Spowoduje to aktywacje znajdującego się pod folią kleju, który trwale przymocuje ją do karoserii samochodu.
Bardzo ważne jest, aby po zakończeniu pracy i zamontowaniu wszystkich elementów samochodu, pozostawić auto w spokoju na minimum 24 godziny. Pozwoli to na prawidłowe wystygniecie i przylgniecie kleju do lakieru.
Oklejanie samochodu folią jest szybkim, prostym, a co najważniejsze bezpiecznym sposobem na zmianę jego koloru lub zamienienie go w jeżdżącą reklamę.