Afrykańskie maski z hebanu – nie tylko ozdoba

Maski afrykańskie - Sklep Afrykański

Obecnie, dzięki modzie na ozdoby etniczne, w wielu mieszkaniach pojawiły się maski afrykańskie, wykonane najczęściej z hebanu. I choć to niezwykle efektowna ozdoba, to warto się zastanowić, do czego pierwotnie służyły maski i dlaczego różnią się swoim wykończeniem.

Maska afrykańska z hebanu

Maski afrykańskie najczęściej wykorzystywane są jako ozdoby na ścianę. I choć do ich powstania zwykle wykorzystuje się drewno hebanowe ze względu na jego kolor, to afrykańskie maski mogą być również wykonane z mahoniu czy drewna tekowego. Każda maska jest ręcznie rzeźbiona, zatem powtarzalne na nich są jedynie motywy zwierząt, charakterystyczne dla danego plemienia. Najczęściej maski z drewna sprowadza się z terenu Zambii, Mozambiku, Malawi czy Tanzanii.

Różne motywy i kształty

Na ostateczny wygląd afrykańskiej maski wpływa nie tylko region, gdzie powstała maska, ale również rodzaj drewna. Pierwotnie maski były noszone przez szamanów oraz tancerzy, którzy swoim tańcem chcieli podziękować bóstwom za doznane łaski. Maska była im potrzebna po to, aby zakryć swoją twarz, bowiem ich prośby były zawsze przekazywane za pośrednictwem duchów przodków. To ze względu na nich szaman czy tancerz musiał pozostawać anonimowy. Zachowanie anonimowości ułatwiało nałożenie maski. Tradycyjna afrykańska maska z hebanu jest maską rzeźbioną, z kolei w maskach wykonanych z innych gatunków drewna pojawiają się także dodatkowe zdobienia wykonane barwnikami w kolorze złota czy czerwieni.

Maski rzeźbione mierzą około 50-60 cm, a na ich górze pojawiają się motywy dzikich zwierząt, które podkreślały odwagę, wytrwałość i przebiegłość członków plemienia. Tradycyjna maska afrykańska posiada otwory na oczy i usta, w niektórych pojawiają się dziurki ułatwiające oddychanie. Najbardziej misterne maski wykonuje plemię Kikuju z Kenii, które tworzy maski z drewna różanego. W tych maskach stosuje się motywy zwierzęce, miejscami maskę maluje się oraz zdobi drobnymi wzorami. Z kolei plemię Makonde z Tanzanii w swoich maskach uwiecznia zawsze człowieka. Te maski nie są dodatkowo zdobione, a wykonanie ich z hebanu nawiązuje do przywiązania plemienia do Czarnego Lądu.