Wykonanie podjazdu z kruszywa nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu. Coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na tego typu utwardzenie wjazdu na swoją posesję. Podjazd z kruszywa ma jednak wady – kruszywa trzeba uzupełniać. W jaki sposób i z jakich materiałów można wykonać w miarę wygodny i trwały podjazd?
Podjazd z kruszywa ma wiele zalet, ale są też wady. Oprócz uzupełniania kruszywa w okresie deszczowym taki podjazd może rozmiękać. Poza tym, o ile o to nie zadbamy, może zarastać chwastami.
Mimo że budowa podjazdu z kruszywa nie jest trudna, należy pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym podjazd będzie trwały. Budowę podjazdu z kruszywa rozpoczynamy od jego wytyczenia. Następnie przygotowujemy wykop – jego głębokość zależy od przewidywanego obciążenia podjazdu – rodzaju kruszywa oraz pojazdów, które będą się po nim przemieszczać. Jeśli ma być ono duże to wykop powinien być głębszy.
Wykop ze spadkiem
Wykop powinien mieć niewielki spadek. Dlaczego? Ochroni to podjazd z kruszywa przed tworzeniem się kałuż lub wypłukiwaniem. Przygotowując teren pod podjazd z kruszywa należy usunąć również wszystkie korzenie. Jeśli tego nie zrobimy, mogą one zniszczyć nawierzchnię podjazdu lub wypuścić pędy, które trudno nam będzie skutecznie usunąć. Na dnie podjazdu należy wyłożyć geowłókninę. Do wykonania podjazdu z kruszywa potrzebne będą jeszcze takie materiały, jak: tłuczeń, żwir oraz kamienny miał.
Tłuczeń i żwir
Na warstwę geowłókniny należy wysypać tłuczeń. Kruszywo warto zagęścić ręcznie albo z użyciem maszyny. Dzięki temu nawierzchnia podjazdu będzie bardziej trwała. Warstwa tłucznia powinna wynosić około 20 cm. Na nią wysypuje się żwir. Warstwa żwiru powinna mieć około 10 cm.
Wyłożenie nawierzchni
Na nawierzchnię podjazdu z kruszywa najlepszy będzie kamienny miał. Warstwa tego materiału powinna wynosić około 5 cm. Do wyłożenia nawierzchni można też użyć innego materiału – ozdobnego żwiru lub tłucznia, który będzie estetycznie prezentował się przed domem. Warto zaznaczyć, że żwir przepuszcza wodę, dlatego jest dobrym materiałem na podjazd.
Jako nawierzchni na podjazd można użyć również takich materiałów, jak granit lub grys. Dobrym rozwiązaniem, które można wykorzystać budując podjazd, jest wyłożenie nawierzchni niezwykle trwałym materiałem – serpentynitem. Nie tylko stworzy on stabilną i trwałą nawierzchnię, ale też będzie efektownie prezentował się przed domem i garażem.
Polewanie wodą
Co ważne, budując podjazd z kruszywa nie można zapomnieć o polewaniu wodą układanych warstw i utwardzaniu ich, najlepiej mechaniczną zagęszczarką.
Wpis powstał dzięki pomocy firmy Podolski – skład kruszyw budowlanych i ozdobnych.
a może jakieś szczegóły na temat frakcji? Chciałbym użyć grysu porfirowego jako nawierzchni ostatecznej. Jaka frakcja byłaby najlepsza? 8-16, 11-16, 16-22? Inna?