Jeżeli chcemy zareklamować naszą firmę za pomocą zewnętrznych reklam wielkogabarytowych umieszczonych m.in. na plandekach samochodowych czy billboardach, to konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej technologii. Jakiej? Mowa o wydrukach solwentowych.
Druk solwentowy – co kryje się pod tą nazwą?
Solwent jest metodą drukowania za pomocą specjalnego plotera, w którym umieszczony jest pigmentowy atrament (powstały na podstawie organicznych rozpuszczalników). Technologia ta została już wielokrotnie przetestowana, dlatego jest chętnie używana. Polega na druku bezstykowym, w którym tusze rozpuszczalnikowe odpowiednio wnikają w konkretny, podgrzany materiał.
Ale o jej popularności świadczy przede wszystkim to, że pozwala na wydruki solwentowe na nieograniczonych, ogromnych powierzchniach! Nie ma wtedy powodów do obaw, że zaszkodzą im niesprzyjające warunki atmosferyczne czy promieniowanie UV. A to nie koniec zalet. Zanim jednak je wymienimy, najpierw wyjaśnimy, jakie są typy takich wydruków.
Rodzaje druku solwentowego
Najważniejsza jest tutaj ilość stosowanego tuszu (rozpuszczalnika) oraz sama trwałość wydruku. I właśnie ze względu na to wyróżniamy: hard solwent, mild solwent oraz eco solwent. Czym te rodzaje się mniej więcej charakteryzują?
Pierwszy, twardy typ jest zdecydowanie najbardziej trwały, ale niestety zawiera jednocześnie sporo szkodliwego cykloheksanolu. Z kolei mild solwent nie jest tak samo toksyczny, lecz wykazuje się słabą odpornością na zarysowania. Ostatni rodzaj, czyli druk solwentowy eco jest zdecydowanie najlepszy. Dlaczego? Bo nie zagraża ani zdrowiu, ani środowisku naturalnego. Nie wydziela żadnego drażniącego nozdrza zapachu.
Zalety druku solwentowego
Poza wspomnianymi wyżej wadami w postaci szkodliwej substancji, wydruki solwentowe są jednak świetnym rozwiązaniem. Mają wysoką jakość i rozdzielczość. Nie podlegają blaknięciu i działaniom wody przez długie lata.
Innymi plusami są np. sama cena takiej usługi (na folii polimerowej wynosi już 75 zł) i to, że nie generuje dodatkowych kosztów związanych np. z przygotowania matryc drukarskich. Co więcej, druk solwentowy bardzo dobrze, wyraziście odwzorowuje kolory i kontury!