Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna?

Pianka poliuretanowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością w branży budowlanej, ponieważ znalazła ona szerokie zastosowanie. Dziś wykorzystuje się ją głównie do uszczelniania, aczkolwiek pianka poliuretanowa znalazła także szereg innych zastosowań, łącznie z jej przetwarzaniem np. w specjalne maty.

Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa?

Dziś można spotkać się z wieloma różnymi opiniami dotyczącymi tematu szkodliwości pianki poliuretanowej. Trudno się czasami ustosunkować do krążących opinii, ponieważ pianki poliuretanowe obecne są w praktycznie każdym miejscu, w różnej postaci. Pianki do wykonywania izolacji poddaszy, ścian czy nawet fundamentów, posiadają wszystkie niezbędne atesty, ponieważ by mogły zostać wprowadzone do obrotu i do codziennego użytku, muszą być produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego tez np. w Polsce, każdy liczący się producent pianek powinien móc przedstawić tzw. Atest Higieniczny, który wydany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Tego typu dokument, tak ceniony i uznany, powinien więc rozwiać wszelkie obawy co do ogromnej szkodliwości pianki, a przy okazji utrzeć nosa osobom, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to szkodliwość pianki poliuretanowej rozpatrywana jest na etapie jej aplikacji.

Zobacz również inny artykuł na ten temat: Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna? 

Aplikacja pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa może być niebezpieczna na samym etapie jej aplikacji. Tak więc tu należy sobie zdawać sprawę z tego, że w trakcie aplikacji, zarówno pył, jak i zapach oraz tzw. odkurz od piany są szkodliwe, a wręcz nawet groźne dla zdrowia. Jednakże w celu ochrony, stosuje się maski, okulary i specjalną odzież. Po stężeniu tego materiału oraz dokładnym wywietrzeniu domu, zastosowany poliuretan jest obojętny dla środowiska i dla naszego zdrowia. Co więcej, nie wywołuje on alergii, nie pyli i nie wydziela żadnego zapachu. W celu potwierdzenia tego typu właściwości pianki, w trakcie niektórych testów była ona testowana nawet w pszczelich ulach.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + jedenaście =