Wspinaczka to sport uwielbiany ze względu na możliwości rozwojowe jakie daje osobom ją uprawiającym. Wymaga od nich odwagi, odpowiedniego przygotowania i umiejętności zachowania zimnej krwi w potencjalnie kryzysowych sytuacjach. Istnieją różne rodzaje wspinaczki. Wszystkie jednak łączy jedno podobieństwo – konieczność posiadania sprzętu asekuracyjnego. Właśnie na nim, a dokładnie na uprzężach, pragniemy się dzisiaj skupić.
Jeszcze kilkanaście dekad temu uprzęże wspinaczkowe nie mogły zagwarantować stu procentowego bezpieczeństwa. Obecnie jednak producenci wciąż wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które pozwalają im wybrać uprząż dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb. Opiszemy pokrótce najpopularniejsze rodzaje uprzęży oraz ich przeznaczenie. Na koniec podpowiemy również jak prawidłowo przygotować się do zakupy odpowiedniego modelu.
Uprząż biodrowa
Jest to jedna z najpopularniejszych odmian uprzęży stosowanych przez wspinaczy. Używa się jej zarówno w górach, jak i na ściankach wspinaczkowych. Uprzęże tego typu występują w dwóch wersjach: regulowanej i nieregulowanej.
Te pierwsze najlepiej spiszą się na ściankach wspinaczkowych. Można dostosować je do gabarytów każdego człowieka. Świetnie sprawdzą się także zimą, gdzie ubiór dodaje nam nieco kilogramów.
Uprząż nieregulowana z kolei dedykowana jest na prawdziwych skałach oraz dla osób początkujących. Zapewnia większy komfort użytkowania poprzez wydajniejszą wentylację, która zapobiega dyskomfortowi.
Uprząż pełna
To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Jest podobna do uprzęży biodrowej, ale dodatkowo posiada również element montowany w okolicach klatki piersiowej. Coraz mniej zawodowców korzysta z tego modelu, ponieważ uważa się, że nie gwarantuje on większego bezpieczeństwa a warunkuje dyskomfort.
Uprząż piersiowa
Tak naprawdę samodzielnie nie nadaje się do użytkowania. Dla poprawy bezpieczeństwa można połączyć ją z uprzężą biodrową. Można więc znów dostrzec pewne podobieństwa w zastosowaniu, z tą różnicą, że takie połączenie jest znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku użycia uprzęży pełnej.
Obiecaliśmy, że podpowiemy Wam jak przygotować się do zakupu uprzęży
W specjalistycznych sklepach zatrudniani są specjaliści, którzy z całą pewnością pomogą Wam wybrać uprząż odpowiednią dla siebie. Zapytają Was jednak o to gdzie się wspinacie, na jakim stadium zaawansowania jesteście i czego oczekujecie. To na tej podstawie udzielą Wam najlepszej porady.
One thought on “Uprzęże biodrowe, piersiowe i pełne – podobieństwa i różnice”
Comments are closed.