Jak odpowiednio dobrać uprząż do sylwetki?

Każdy, kto myśli o uprawianiu wspinaczki lub pierwszy raz idzie naprzeciw przygodzie wie, że uprząż to podstawowe wyposażenie. Nieważne, czy zaczynamy na ścianach wspinaczkowych w ośrodkach sportowych czy centrach handlowych, czy pokonujemy coraz wyższe góry – łatwo jest złapać bakcyla i wtedy powstaje chęć skompletowania własnej wyprawki wspinaczkowej. Zobacz, jakie są rodzaje uprzęży i jaka z nich będzie odpowiednia dla Ciebie?

Jak to już bywa na rynku, w sklepach w ofertami outdoorowymi znajdziemy naprawdę bardzo bogaty wybór wśród sprzętu wspinaczkowego. Prawdę mówiąc jest on nieograniczony, jeżeli tylko potrafimy dobrze szukać – będą się różnić nie tylko ceną, kolorem czy producentem, ale również mocowaniem czy nawet przeznaczeniem do odpowiednich warunków. Chcesz poznać ich konstrukcję i różnice, by dokonać odpowiedniego wyboru? To zaczynamy!

Uprząż pod wspinaczki – jakie mamy rozwiązania?

Jak można się domyślać, rozwiązań będzie całkiem sporo – niezależnie czy szukamy rozwiązania na sztucznych ściankach, które mogą nie wymagać zbyt skomplikowanych rozwiązań czy może będziemy pokonywać góry – odpowiedni sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo na każdym etapie naszej przygody to podstawa.

Dlatego wśród oferty sklepów sportowych znajdziemy m.in.:

  • Uprząż biodrową, którą można regulować – posiada ona minimum 3 klamry i można regulować w pasie biodrowym czy nogawkach (na wypadek korzystania ze sprzętu na np. spodniach zimowych, które są dosyć grube). Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które planują się wspinać w okresie zimowym. W ten sposób można wygodnie korzystać ze sprzętu na grubej odzieży.
  • Uprząż biodrowa bez regulowanych nogawek – skoro jedne można regulować, to musi być wersja, która tego nie zapewnia. Takie rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy wspinać się będą na sztucznej nawierzchni lub po górach w ciepłe dni. Uprząż jest przeznaczona do lekkich spodni.
  • Uprząż pełna dla profesjonalistów – taki rodzaj uprzęży będzie się sprawdzać przy skomplikowanych wspinaczkach górskich, nawet podczas okresu zimowego. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, ale i jest przeznaczona już dla osób, które posiadają doświadczenie w wspinaczkach. Dlaczego? Ponieważ jest ciężka i ogranicza ruchy.

(Zobacz także: Uprzęże biodrowe, piersiowe i pełne – podobieństwa i różnice )

Naturalnie są to tylko podstawowe rozwiązania, ale nie oznacza to, że jedyne. Wybór właściwej powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami, rodzajem uprawianej wspinaczki i budżetem, jaki mamy do dyspozycji. Nie można rezygnować z takiej ochrony, bo nawet upadek z małej odległości – ten niefortunny, może skończyć się tragicznie. Nawet w parkach wspinaczkowych i na sztucznych nawierzchniach.