Rzeczoznawca majątkowy w Krakowie – jak może Ci pomóc?

Zakup nieruchomości to obecnie najlepsza alternatywa dla lokat bankowych, które mają zerowe oprocentowanie. Każdy, kto nie chce, by jego oszczędności straciły na wartości z powodu inflacji, decyduje się na zakup nieruchomości. Jak zrobić to bezpiecznie?

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nadane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa i figuruje w centralnym rejestrze rzeczoznawców majątkowych. Rzeczoznawcy majątkowi prowadzą własną działalność gospodarczą lub działa w ramach spółki.

Głównym zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości, czyli jej wyceny z uwzględnieniem wszystkich elementów:

  • stanu prawnego,
  • przeznaczenia,
  • stanu technicznego,
  • warunków planu zagospodarowania przestrzennego,
  • sytuacji na rynku nieruchomości.

Operat szacunkowy musi być sporządzony na piśmie i ważny jest przez trzy miesiące. Wielu rzeczoznawców majątkowych powoływanych jest na biegłych sądowych.

Kiedy potrzebny jest rzeczoznawca majątkowy w Krakowie?

Kraków to niezwykle dynamiczny rynek nieruchomości, zarówno ten pierwotny, jak i ten wtórny. Gwarancją udanej transakcji kupna lub sprzedaży jest dobrze wykonana wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, dodatkowo jest to także wymóg prawny.

Wycena nieruchomości konieczna jest także w przypadku postępowania spadkowego, podziału majątku, zabezpieczenia kredytu hipotecznego, uzyskania odszkodowań i rekompensat, amortyzacji środków trwałych.

Rzeczoznawca majątkowy w Krakowie dokonuje przede wszystkim wyceny mieszkań, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale także nieruchomości niezabudowanych, czyli działek rolnych i budowlanych. Może także dokonać wyceny lokali użytkowych, usługowych, handlowych i komercyjnych. Oczywiście nie jest to pełna oferta wycen możliwych do wykonania przez rzeczoznawcę majątkowego.

Każdy klient ma całkowitą dowolność wyboru rzeczoznawcy majątkowego listy centralnego rejestru, warto więc przed wyborem sprawdzić doświadczenie rzeczoznawcy i opinie w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + osiemnaście =