Zdrowe odżywianie jest ważne, szczególnie w przypadku dzieci, które rosną i się rozwijają. Po urlopie wychowawczym większość mamy wraca do pracy, dlatego decyduje się na umieszczenie malucha w żłobku czy przedszkolu. Jak zadbać o zdrowe, wartościowe posiłki malucha chodzącego do przedszkola?
W domu i w przedszkolu
Opiekując się dzieckiem w domu, oczywiście dużo łatwiej jest zorganizować zdrowe posiłki. Sytuacja nieco zmienia się, gdy pociechę poślemy do żłobka czy przedszkola, w tym wypadku to tam dziecko je śniadania, obiady czy podwieczorki. Mimo to rodzice nadal mają duży wpływ na żywienie dziecka, warto o tym pamiętać i dopilnować, aby maluch jadł zdrowo. Dobrym pomysłem na śniadania będą na przykład kukurydziane placuszki, które są bardzo pożywne i proste do wykonania. W diecie malucha na pewno nie może zabraknąć również owoców i warzyw, owoce można podać na przekąskę, warzywa na obiad. Pamiętajmy, aby unikać podawania słodyczy czy słodzonych napojów. Jeśli od małego dziecko będzie nauczone pić wodę oraz soki, z pewnością nie będzie chciało sięgać po colę czy fantę w przyszłości.
Catering w przedszkolu
Posyłając dziecko do przedszkola, należy sprawdzić nie tylko kompetencje osób, które będą się nim zajmować, ale także kwestię żywienia. Obecnie bardzo dużo placówek przedszkolnych i żłobków współpracuje z firmami cateringowymi. Catering dla szkół i przedszkoli to w dzisiejszych czasach standard. Jeśli placówka, którą wybraliśmy nie współpracuje z tego typu firmą, zawsze można zachęcić władze przedszkola do skorzystania z takich usług, wielu rodziców z pewnością poprze ten pomysł. Oczywiście trzeba wiedzieć, jaką firmę wybrać. Dzięki temu można mieć pewność, że dziecko nie tylko będzie pod dobrą opieką, ale w ciągu dnia będzie jeść zdrowo i różnorodnie, tak samo, jak w domu.
Żywienie ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie dziecka w przyszłości. Jeżeli wyrobimy w dziecku nawyk zdrowego odżywiania, to zaowocuje to w przyszłości i pociecha, z pewnością nam podziękuje. Jeżeli maluch kategorycznie odmawia spożywania poszczególnych, zdrowych produktów, warto być cierpliwym i nie rezygnować z ich podawania po 4 nieudanych próbach. Z badań wynika, że niekiedy trzeba podać posiłek dziecku kilkanaście razy, aby w końcu się do niego przekonało. Tak, więc najważniejsze jest to, żeby być cierpliwym i nie zmuszać malucha do jedzenia, jeśli nie ma na to ochoty.