Maski afrykańskie – symbolika

Maski afrykańskie - Sklep Afrykański

Rozwój turystyki nierozerwalnie związany jest z poznawaniem nowych kontynentów, zwyczajów innych kultur, zakupem szczególnie atrakcyjnych przedmiotów dekoracyjnych, a także zaznajamianie się z symboliką przedmiotów, stanowiących obiekty kultu, ludności zamieszkujących tereny trudno dostępne dla przeciętnego turysty.

Dla wielu osób, przedmioty będące rękodziełem miejscowych artystów, są tylko przedmiotami dekoracyjnymi, natomiast dla rękodzielników to często wyraz dawnych wierzeń.

Do najpopularniejszych tego typu symboli można zaliczyć maski, będące elementem ceremonialnego stroju.

Maski afrykańskie

Maska jest przedmiotem zakrywającym twarz w całości, części bądź jako rodzaj hełmu. Zakładanie masek, w wielu plemionach afrykańskich, ma znaczenie rytualne i odbywa się podczas ściśle określonych ceremonii typu obrzędy religijne, śluby, łączenie się z duchami przodków, święta plemienne, obrzędy inicjacji czy też rytuały przejścia.

Do każdego ceremoniału służy inny rodzaj maski, do jej produkcji używa się zazwyczaj drewna, które jako najbardziej dostępny materiał oraz łatwy w obróbce, jest powszechnie stosowany. Maski drewniane są rzeźbione oraz specjalnie zdobione, a do ich dekorowania wykorzystywane są ozdobne muszle, pióra ptaków, a także kości zwierząt. Niektóre maski mogą być wykonane z gliny, metalu, ceramiki, a także skóry.

Znaczenie masek afrykańskich

W zależności od ceremonii, zakładane są maski odzwierciedlające charakter uroczystości, gdyż symbolika ma tu ogromne znaczenie. Często maski przedstawiają wizerunki zwierząt, takich jak hiena, bawół, antylopa czy krokodyl, które są przypisane do określonych cech – osoba zakładająca maskę z wizerunkiem zwierzęcia upodabnia się do niego, przejmuje jego siłę, charakter i sposób bycia.

Inne maski wyobrażają twarze ludzkie w różnej fizjonomii – twarz spokojna powinna mieć przymknięte powieki, twarz z szerokim podbródkiem i stanowczą linią szczęk obrazuje siłę i zdecydowanie, natomiast twarz z wypukłym czołem to w symbolice plemiennej twarz mądrego człowieka.

Symbolika masek afrykańskich jest bardzo wymowna, a każde plemię posiada zupełnie odmienne wizerunki do tych samych – wydawałoby się – obrzędów. Co jest najbardziej charakterystyczne, masek rytualnych nie może zakładać osoba niewtajemniczona – przeznaczone są one dla szczególnie szanowanych przedstawicieli plemienia, osób starszych oraz wybranych tancerzy.

Maski afrykańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − 2 =