Ekogroszek – najważniejsze parametry

Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego lub brunatnego i powszechnie uznawany jest za nowoczesne paliwo. W Polsce wiele domów ogrzewanych jest ekogroszkiem, ale na co zwracać uwagę przy zakupie? Jakie są najważniejsze parametry ekogroszku? Jaka kaloryczność jest najlepsza? Na te wszystkie pytania muszą sobie odpowiedzieć wszyscy ci, którzy używają tego paliwa.

Parametry ekogroszku

Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów ekogroszku i każdy z nich ma inne parametry. Jednym z ważniejszych jest kaloryczność, która im jest większa, tym mniejsze jest zużycie paliwa. W praktyce oznacza to, że wysoka wartość opałowa wystarcza na dłużej, a co za tym idzie, rzadziej dokłada się do pieca. Dobrej jakości ekogroszek posiada granulację od 5 do 25 mm i się nie zbryla. Granulacja jest dzisiaj bardzo ważne, ponieważ piece nowej generacji z podajnikami mają określone normy. Dość istotnym parametrem ekogroszku jest tzw. spiekalność i jest to jedna z większych bolączek użytkowników tego paliwa. Spiekalność mierzy się za pomocą indeksu Rogi. Polega to na tym, że ogrzewa się pewną ilość opału, a następnie mierzy wytrzymałość produktu. Optymalną wartością jest 10 RI i o takim produkcie można powiedzieć, że ma niską spiekalność. Natomiast im wyższa spiekalność, tym częściej trzeba doglądać kotła.

Kaloryczność ekogroszku

Wydajność ekogroszku zależy od jego kaloryczności, a ta powinna wynosić minimum 24 MJ/kg. Najważniejszym parametrem jest wartość opałowa, dlatego nie ma sensu kupować najtańszego ekogroszku, ponieważ ten będzie miał słabe parametry i z tego powodu będzie trzeba spalić więcej paliwa.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Bardzo ważne są wymiary ekogroszku. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie wymiar ma istotny wpływ na hałas kotła: zbyt duży ekogroszek będzie powodował głośniejszą pracę. Kupując ekogroszek należy zwrócić uwagę, żeby był to produkt czysty, bez domieszki miału czy mułu. Tylko zakup paliwa od sprawdzonego producenta daje gwarancję najwyższej jakości produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + dwanaście =