Beton do budowy domu?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie domu. W zależności od rodzaju inwestycji należy właściwie dobrać jego rodzaj i gęstość. 

Beton do budowy domu najczęściej zamawiany jest w postaci gotowego materiału, przywożonego na plac budowy betonomieszarką. Oszczędniejsza wersja, to przygotowanie mieszanki na placu budowy w betoniarce. Bez względy na formę dostawy należy pamiętać o odpowiednim doborze betonu lub dozowaniu składników, jeśli przygotowujemy go sami. 

Beton składa się z kilku podstawowych składników: cementu portlandzkiego, kruszywa, wody oraz domieszek zmieniających jego właściwości. W budownictwie wyróżnia się wiele rodzajów betonu biorąc pod uwagę użyte kruszywa i dodatki. Ważne jest wykorzystanie odpowiedniej klasy betonu zgodne z projektem, co gwarantuje uzyskanie odpowiednich parametrów i uchroni przez problemami przy pracach montażowo-wykończeniowych. 

Najczęściej stosowane rodzaje betonu.

Biorąc pod uwagę gęstość betonu rozróżniamy 3 rodzaje: zwykły, lekki i ciężki, jego gęstość zależy od użytych do produkcji kruszyw. Najważniejszym jednak parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Ważny jest tu skład betonu oraz ilość cementu i kruszywa. Ogólna zasada mówi, że im więcej użyjemy wody względem cementu, tym niższa wytrzymałość betonu.

Najczęściej przy budowie domu jednorodzinnego stosuje się beton klasy C8/10, C12/15,C16/20,C20/25,C25/30.

Do stabilizacji i podbudowy podłoża wykorzystuje się tzw. chudziak (C8/10), natomiast na płyty fundamentowe i ściany wewnętrzne stosowany jest najczęściej beton C16/20. Ściany fundamentowe wymagają mocniejszej mieszanki, najlepiej na ściany fundamentowe, ściany zewnętrzne domów, tarasów oraz balkonów sprawdza się beton o lepszej odporności na ściskanie C30/37. 

Gotowy beton towarowy można zamówić bezpośrednio z betoniarni. W betoniarni można również zlecić dodanie różnego rodzaju domieszek, dzięki którym możliwe będzie wylewanie betonu nawet przy niskich temperaturach oraz np. betonu wodoszczelnego. Beton na budowę zostanie dostarczony zgodnie z naszymi wytycznymi betonomieszarką, potocznie zwaną gruszką.

Ściany i fundamenty przygotowane do zalania można wypełniać przy użyciu specjalnej rynny, będącej wyposażeniem gruszki. W przypadku betonowania stropów i elementów na wysokości stosuje się pompy do betonu o odpowiednim zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =