Opał – jak wahają się ceny na przestrzeni roku?

Kupno opału na zimę jest z reguły sporym wydatkiem. Jeśli więc można na nim zaoszczędzić, dlaczego by tego nie zrobić? Warto więc sprawdzić, jak kształtują się ceny opału na przestrzeni całego roku, by wiedzieć, kiedy taki zakup najbardziej się opłaca.

Kiedy zakup opału jest najbardziej opłacalny?

Wiele osób sądzi, że ceny opału latem są najbardziej korzystne. Patrząc jednak na rynek, okazuje się, że najkorzystniejsza pora do zakupu opału to wiosna, tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. Wielu sprzedawców opału chce się pozbyć zakupionego już towaru i w ten sposób uwolnić zainwestowane środki. Nawet jeśli ceny na cenniku w składzie opału nie będą znacznie obniżone, zawsze można spróbować negocjacji, które z reguły są skuteczne. Jeśli chodzi o ceny opału latem, to w dalszym ciągu są one zadowalające.

Trzeba jednak powiedzieć, że lato to ostatni dzwonek dla osób, które chcą kupić opał w korzystnej, niższej cenie. Kiedy zaczyna się jesień, popyt na dobrej jakości opał znacząco wzrasta, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jego ceny. Uznaje się, że jesień i zima to pory, w których ceny opału są najwyższe na rynku. Oczywiście, jeśli nie ma innego wyjścia i nie zaplanowało się zakupu wcześniej, to nie ma wyboru – opał trzeba kupić w takiej cenie, jaką wskazuje cennik.

Zobacz: Skład opału i skład węgla – U Grzegorza

Jak kupować opał, by nie żałować?

Klient musi wiedzieć, że ceny w różnych składach opału potrafią znacząco się od siebie różnić. Dlatego, zamiast kupować opał w pierwszym lepszym miejscu, warto poświęcić nieco czasu na porównanie jego cen u różnych sprzedawców. Może się bowiem okazać, że dokładnie ten sam rodzaj opału w jednym miejscu może kosztować o wiele taniej niż w innym.

Lato jest bardzo dobrą porą do zakupu opału z jeszcze jednego względu – z uwagi na rzadkie opady deszczu, opał nie jest zawilgocony i jego waga jest mniejsza. Oznacza to, że w tonie opału zwyczajnie mieści się go więcej. Kupując opał, warto zwracać uwagę na to, czy skład jest w stanie dokładnie udokumentować jego pochodzenie i faktyczną wartość kaloryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − 11 =