Jak rozpoznać alkoholika?

Niby nic wielkiego – codzienne wyjście na piwo z kolegami, wino do kolacji czy drink przed snem może prowadzić do ciężkiego uzależnienia od alkoholu, którego skutki odczuwa nie tylko chory, ale również jego najbliżsi.

Objawy choroby alkoholowej

Pierwszymi objawami choroby alkoholowej jest zazwyczaj chęć poprawienia sobie humoru albo odstresowania się po pracy, początkowo niewielką dawką alkoholu. Po pewnym czasie okazuje się, że na trzeźwo pacjent nie może normalnie funkcjonować, zmienia się jego zachowanie, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń psychicznych, niemożliwych dla uzależnionego do opanowania. Alkoholik na pewnym etapie picia alkoholu staje się rozpoznawalny dla otoczenia ze względu na specyficzne cechy alkoholika i odbiegające od normy zachowanie. Uzależniony nie potrafi dostrzec u siebie tych niepokojących objawów, wypiera oczywistość i wmawia wszystkim, że to nie alkohol jest przyczyną problemów. Nawet będąc pod wpływem, uzna to za stan normalny. Niestety, alkohol prowadzi do zmian osobowości, co wpływa na relacje rodzinne i zawodowe.

Cechy alkoholika

Uzależniony początkowo zaczyna zaniedbywać obowiązki rodzinne, a później służbowe, bez wyraźnych powodów wszczyna kłótnie, prowokuje konflikty, staje się agresywny i nadpobudliwy, oszukuje najpierw sam siebie a później swoje otoczenie, że alkohol nie jest przyczyną kłopotów, zmienia swoje zachowanie wobec najbliższych, co przejawia się znęcaniem fizycznym i psychicznym nad nimi. W pewnym momencie uzależniony nie czuje wyrzutów sumienia, że swoim zachowaniem krzywdzi najbliższych, pozbywa się naturalnych zahamowań, przestaje interesować się swoimi pasjami, a po dłuższym okresie niespożywania alkoholu staje się rozdrażniony, poirytowany i rozkojarzony.

Wiele osób z uzależnieniem alkoholowym nie zwraca uwagi na sugestie osób ze swojego otoczenia, zaniepokojonych zmianą jego zachowania, jednak w okresie trzeźwości warto zastanowić się, czy pragnienie napicia się drinka jest silną potrzebą, na tyle zajmującą myśli, że nie sposób myśleć o innych sprawach. Trzeba sprawdzić, jak picie alkoholu wpływa na obowiązki zawodowe i domowe, czy alkohol ułatwia podjęcie ważnych decyzji lub powoduje, że zostają zapomniane, a także czy picie alkoholu przez długi czas pozostaje przez uzależnionego niedostrzegane, przez co dotychczasowe ważne dla niego sprawy zostają pomijane.

Zespół objawów abstynencyjnych

Nagłe odstawienie alkoholu po długim okresie picia powoduje pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego, charakteryzującego się kłopotami ze snem, drżeniem całego ciała, uczuciem niepokoju, pojawiają się mdłości, nadmierne pocenie się i kołatanie serca. Takie objawy powinny skłonić uzależnionego do zgłoszenia się do specjalisty od uzależnień, a w konsekwencji podjęcia terapii alkoholowej w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =