Protetyka od A do Z – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Braki w uzębieniu to bardzo nieprzyjemny i wstydliwy problem, który może dotknąć nie tylko osoby starsze, ale również te młodsze. Chcąc poprawić swój wygląd oraz samopoczucie, warto pomyśleć o wizycie u protetyka. Jaką protezę wybrać? Jakie są zalecenia oraz przeciwwskazania?

Proteza – kiedy trzeba ją założyć?

Protezy stosuje się, gdy w szczęce czy żuchwie występują braki w uzębieniu. Nawet brak jednego zęba jest problemem, który powinien zostać usunięty, gdyż może spowodować zaburzenia, które doprowadzą do przeciążenia oraz rozchwiania pozostałych zębów, zaburzeń zgryzu, czy zaburzeń w funkcjonowaniu stawów żuchwowo- skroniowych.

Warto pamiętać, że każda luka powoduje osłabienie pozostałych zębów, które szybciej będą ulegały uszkodzeniom bądź zaczną wypadać. Niepełny zgryz powoduje wady wymowy oraz utrudnia prawidłowe rozdrabnianie pokarmu, co może prowadzić do zaburzeń trawienia.

Proteza – stała czy ruchoma?

Protezy możemy podzielić na stałe oraz ruchome. Do protez stałych zaliczamy korony zębowe, licówki, mosty czy implanty. Do protez ruchomych zaliczamy protezy szkieletowe oraz nakładowe typu overdenture. Gabinet stomatologiczny, w którym zakładamy protezę, dobierze rozwiązanie indywidualnie dla pacjenta. Współczesna protetyka jest w stanie zaproponować takie rozwiązania, które będą idealnie odpowiadały na zapotrzebowanie pacjenta. Zastosowane protezy wyglądają naturalnie i nie widać różnic między protezą, a naturalnymi zębami.

Zobacz: Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii - J.J. Wichlińscy

Proteza – jak dbać?

O protezy stałe dbamy dokładnie tak samo, jak o naturalne zęby. Protezę ruchomą należy czyścić dokładnie po każdym posiłku, co najmniej dwa razy dziennie. Jednym z powszechniejszych błędów jest wrzucanie protezy na noc do szklanki z wodą. Proteza musi być przechowywana w suchym, szczelnym pojemniku.

Wskazania i przeciwwskazania

Gabinet stomatologiczny, w którym zdecydujemy się zakładać protezy stałe powinien zalecić wcześniejsze sprawdzenie stanu uzębienia oraz jamy ustnej. Choroby przyzębia, niewyleczone zęby lub zbyt mała wysokość zwarcia są przeciwwskazaniami do założenia korony zębowej.

Wskazaniem do założenia mostka protetycznego jest nieprawidłowy zgryz. Most protetyczny pomoże uniknąć zaniku kości oraz nie pozwoli na przemieszczanie się zębów w przypadku dużych luk w uzębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 14 =