Montaż fotowoltaiki – jakich błędów unikać?

Obecnie coraz więcej osób zwraca się w stronę odnawialnych źródeł energii, czego dowodem jest rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych. Można więc uczyć się na błędach tych, którzy już wcześniej zdecydowali się na montaż fotowoltaiki, a dzięki temu uniknąć własnych.

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika to tak naprawdę nazwa dziedziny nauki zajmującej się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Potocznie nazywa się tak jednak instalację, dzięki której to przetwarzanie jest możliwe, czyli panele fotowoltaiczne.

Wybór paneli fotowoltaicznych

Nie tylko montaż fotowoltaiki może okazać się problematyczny. Również wybór odpowiednich paneli nie należy do najłatwiejszych zadań. Wynika to przede wszystkim z trudności oszacowania, jak wiele energii zostanie wyprodukowane i jak wiele jest potrzebne. Tę kwestię najlepiej omówić z ekspertem.

Montaż fotowoltaiki i błędy przy nim popełniane

Należy przyłożyć dużą wagę do sprawdzenia firmy, która ma za zadanie zamontować nasze panele fotowoltaiczne. Trzeba sprawdzić, czy wykonawca ma OC, ponieważ jeśli go nie ma, wówczas nie będziemy mogli żądać od niego odszkodowania, a do uszkodzeń może dojść nawet podczas transportu.

Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby podczas montażu fotowoltaiki nie umieścić jej w zacienionych miejscach, ponieważ nawet kawałek zacienionego panelu może diametralnie zmienić wydajność instalacji.

W przypadku złego montażu paneli na dachu skośnym może dojść do naruszenia konstrukcji dachu. Dzieje się to, gdy użyto zbyt małą ilość haków w stosunku do wagi fotowoltaiki oraz z pominięcia obciążenia, które zimą może powodować zalegający śnieg.

Należy również zwrócić uwagę na przewody prądu stałego, które na otwartych przestrzeniach nie powinny być prowadzone bez ochrony. Również ułożenie przewodów na dachu musi być wykonane w odpowiedni sposób, ponieważ przewody prądowe i przewód ochronny muszą znajdować się obok siebie.

Stosowanie się do instrukcji może wydawać się oczywistością, jednak należy pamiętać też o używaniu dołączonych do paneli elementów mocujących. Źle dobrane elementy mogą powodować duże zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 7 =