Fotowoltaika w Małopolsce – czy warto?

Największą zaletą, ale także głównym powodem wyboru energii słonecznej jest oszczędność pieniędzy, ale także świadomość, że robi się coś dobrego dla środowiska. Panele słoneczne mają tę przewagę nad tradycyjnymi źródłami energii, że wytwarzając prąd, nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, nie zanieczyszczają wód gruntowych ani nie wyczerpują żadnych zasobów naturalnych, a przy tym nie zakłócają ciszy i spokoju.

Energia słoneczna nie hałasuje

Zalety fotowoltaiki można długo wymieniać, ale niektórzy martwią się, że pracująca instalacja generuje zbyt duży hałas. To mit! W przeciwieństwie do niektórych systemów dostarczania energii, np. wiatraków, energia słoneczna jest bezgłośna i niemal niezauważalna. Panele słoneczne są także dyskretne wizualnie, ponieważ większość inwestorów decyduje się na umieszczenie ich na dachu. Rzadziej zdarza się, że właściciele domów decydują się na montaż paneli gruntowych.

Energia słoneczna to niskie rachunki za prąd

Fotowoltaika w Małopolsce pomaga obniżyć rachunki za energię na kilka sposobów. Po pierwsze, generuje się część własnej energii elektrycznej, która może służyć do ogrzewania wody lub do zasilania pompy ciepła, a po drugie wiele samorządów w Polsce zapewnia dotacje, pokrywające część kosztów instalacji paneli słonecznych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się program „Czyste powietrze” dzięki, któremu wiele gospodarstw domowych mogło sobie pozwolić na taką inwestycję.

Panele słoneczne nie wymagają konserwacji

Koszty eksploatacji fotowoltaicznych paneli słonecznych są znikome i w dużej mierze wynika to z faktu, że wymagają niewielkiej konserwacji. Głównie polega ona na myciu paneli od czasu do czasu, a w zimie na zrzuceniu z nich zalegającego śniegu. Brak ruchomych części powoduje, że nie ma na nich niczego, co mogłoby się złamać czy zepsuć i nie ma potrzeby regularnego smarowania. Po prostu pracują samodzielnie. Ciekawostką jest to, że panele słoneczne zostały opracowane w celu dostarczania energii do satelitów, gdzie konserwacja czy naprawy są niemożliwe do wykonania. Obecnie ciągle zasilają prawie każdego satelitę funkcjonującego w kosmosie, udowadniając ich żywotność i niezawodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + jedenaście =