Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga leczenia. Niestety nie jest łatwo rozpoznać tego podstępnego schorzenia we wczesnym stadium jego rozwoju. Trudno jest odróżnić to, czy ktoś sobie pije sporadycznie umiarkowane ilości alkoholu i nie ma z tym żadnego problemu od upatrywania się w trunku odskoczni od rzeczywistości, chęci poprawienia sobie nastroju. Granica między okazjonalnym piciem, a alkoholizmem jest bardzo cienka. Chorzy często nie dostrzegają, kiedy zaczyna się ona zacierać, a alkohol staje się nieodłącznym elementem życia. Nawet codzienna szklanka piwa czy kieliszek wian może przyczynić się do rozwoju alkoholizmu.
Jakie są skutki odstawienia alkoholu?
Alkoholizm jest problemem. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Nie trzeba wcale mieć problemów w pracy, stracić ją czy kogoś bliskiego, aby wpaść w sidła alkoholizmu. Chorują na tą chorobę nawet osoby z pozoru mające szczęśliwe życie, kochającą rodzinę i majątek. Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym procesem i praktycznie nie można mówić o całkowitym wyleczeniu. Ważne jest jednak przerwanie ciągu alkoholowego i bycie trzeźwym. Skutki odstawienia alkoholu zwykle nie są przyjemne, przez co osoby, które nawet chcą skończysz nałogiem, wracają do niego z powodu uciążliwych objawów. Chodzi tutaj o alkoholowy zespół abstynencyjny. Dotyczy on osób, które nadużywają alkoholu w sposób przewlekły i w dużych ilościach.
Taki alkoholowy zespół abstynencyjny może trwać od kilkunastu godzin do kilkunastu dni. Zależy to od indywidualnego przypadku i sytuacji. Co w takim razie może towarzyszyć, gdy chory próbuje skończyć ze swoim nałogiem? Typowe jest wystąpienie drżenia, które obejmuje głównie dłonie, ale nie tylko. U niektórych alkoholików drżenie może dotyczyć też innych części ciała typu język czy powieki. Kolejnym symptomem jest rozdrażnienie. Pojawia się złe samopoczucie i uczucie ogólnego rozbicia. Typowe jest wystąpienie zaburzeń snu, które mogą mieć różną postać, ale głównie mówić można o bezsenności. Pojawiają się też nudności, wymioty, bóle głowy, wzmożona potliwość, wzrost ciśnienia krwi.