Czy pianka poliuretanowa jest toksyczna?

Pianka poliuretanowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem i popularnością w branży budowlanej, ponieważ znalazła ona szerokie zastosowanie. Dziś wykorzystuje się ją głównie do uszczelniania, aczkolwiek pianka poliuretanowa znalazła także szereg innych zastosowań, łącznie z jej przetwarzaniem np. w specjalne maty.

Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa?

Dziś można spotkać się z wieloma różnymi opiniami dotyczącymi tematu szkodliwości pianki poliuretanowej. Trudno się czasami ustosunkować do krążących opinii, ponieważ pianki poliuretanowe obecne są w praktycznie każdym miejscu, w różnej postaci. Pianki do wykonywania izolacji poddaszy, ścian czy nawet fundamentów, posiadają wszystkie niezbędne atesty, ponieważ by mogły zostać wprowadzone do obrotu i do codziennego użytku, muszą być produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego tez np. w Polsce, każdy liczący się producent pianek powinien móc przedstawić tzw. Atest Higieniczny, który wydany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Tego typu dokument, tak ceniony i uznany, powinien więc rozwiać wszelkie obawy co do ogromnej szkodliwości pianki, a przy okazji utrzeć nosa osobom, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to szkodliwość pianki poliuretanowej rozpatrywana jest na etapie jej aplikacji.

Aplikacja pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa może być niebezpieczna na samym etapie jej aplikacji. Tak więc tu należy sobie zdawać sprawę z tego, że w trakcie aplikacji, zarówno pył, jak i zapach oraz tzw. odkurz od piany są szkodliwe, a wręcz nawet groźne dla zdrowia. Jednakże w celu ochrony, stosuje się maski, okulary i specjalną odzież. Po stężeniu tego materiału oraz dokładnym wywietrzeniu domu, zastosowany poliuretan jest obojętny dla środowiska i dla naszego zdrowia. Co więcej, nie wywołuje on alergii, nie pyli i nie wydziela żadnego zapachu. W celu potwierdzenia tego typu właściwości pianki, w trakcie niektórych testów była ona testowana nawet w pszczelich ulach.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 18 =