Zużycie klocków hamulcowych – po czym poznać?

O tym jak ważne jest bezpieczeństwo podróżowania samochodem nikogo nie trzeba przekonywać. Systemów i układ, które poprawiają to bezpieczeństwo jest bardzo dużo. Wciąż i wciąż powstają nowe, aby tylko zwiększać szanse na przeżycie i wyjście bez szwanku osób będących w aucie podczas wypadków. Na nic się jednak zdadzą nawet najbardziej wymyślne systemy, jeśli zaniedbany zostanie ten podstawowy, czyli układ hamulcowy.

Elementy układu hamulcowego

Aby auto mogło hamować, i co najważniejsze robić to dokładnie tak jak chce tego kierowca, potrzebne są minimum trzy elementy: tarcze hamulcowe, płyn hamulcowy i klocki hamulcowe. Wszystkie te elementy z czasem się zużywają i konieczna jest ich wymiana. O ile tarcze jak i płyn zużywają się dość wolno, to klocki hamulcowe potrafią zniknąć nawet w ciągu jednego sezonu intensywnego użytkowania samochodu.

Objawy zużytych klocków hamulcowych

Jeśli posiadamy nowoczesny samochód, to sam zgłosi nam on konieczność wymiany klocków. Wykryje fakt zużytych okładzin dzięki obecności specjalnego czujnika, który zadziała w momencie zbyt małej ilości pozostałego klocka. Jeśli jednak nasze auto nie posiada takowego systemu, stan klocków można samodzielnie sprawdzić wzrokowo. Po zdjęciu koła ukaże się w całej okazałości tarcza hamulcowa z zaciskiem, pod którym tkwić będą klocki. Znajduje się na nich specjalny rowek, którego widoczność określa stopień zużycia klocków. Jeśli rowek przestanie być dostrzegalny, oznacza to konieczność wymiany klocków.

Wymiana klocków hamulcowych

Jeśli ktoś ma zacięcie techniczne i nie boi się ingerować w swoje hamulce, wymianę klocków może wykonać samodzielnie. Polecana jest jednak druga opcja, czyli oddanie auta do warsztatu. Jest to operacja bardzo prosta, a przez to szybka i w miarę tania. Po wcześniejszym umówieniu się możliwa nawet do wykonania od ręki. Jak wiec widać nie warto ryzykować samodzielnej wymiany, ponieważ cały proces może zostać załatwiony z ciągu godziny i bardzo niewielkim kosztem, a w zamian dostajemy gwarancje całkowitej sprawności hamulców, czyli najważniejszego układu w naszym samochodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two + eighteen =