Wykonywanie projektów schodów

Wykonywanie projektu schodów drewnianych wbrew pozorom nie jest takie proste. Mimo, że schody wykonane z drewna są najprostsze pod względem konstrukcji i najpopularniejsze wśród klientów, to przed architektem zawsze stają pewne wyzwania.

Jak sprostać wymaganiom klientów?

Musi on przede wszystkim umiejętnie połączyć wymagania klientów z normami obowiązującymi w prawie budowlanym, oraz możliwościami realizacji pewnych pomysłów. Często bowiem zdarza się, że klienci mają fantastyczne wyobrażenia na temat schodów, ich kształtu, wykonania, czy położenia. Niestety często wyobrażenia te odbiegają daleko od możliwości ich realizacji. W takiej sytuacji zadaniem architekta jest przekonanie klientów, że ich pomysł nie może być po prostu zrealizowany i należy się zastanowić nad innymi rozwiązaniami. Architekt musi się bowiem kierować w pierwszej kolejności bezpieczeństwem i funkcjonalnością schodów drewnianych, a dopiero później ich walorami estetycznymi. Na szczęście przepisy prawda budowlanego jasno określają wartości dotyczące konstrukcji schodów. Szczegółowo podane są w liczbach ilości stopni, ich nachylenie, szerokość i inne parametry, które w znaczący sposób wpływają na konstrukcję schodów. Są to przepisy i wymagania, których nie można ominąć, dlatego klient powinien to zrozumieć.

Poza tym schody drewniane mają być funkcjonale i w komfortowy sposób łączyć dwie, czy więcej, kondygnacji budynku oraz zapewniać bez trudu dostęp do konkretnych pomieszczeń. Jeśli zostaną uwzględnione te wymagania, to dopiero wtedy można myśleć nad ciekawymi rozwiązaniami dekoracyjnymi i funkcjami estetycznymi. Zadaniem dobrego architekta jest oczywiście harmonijne połączenie bezpieczeństwa z estetyką i funkcjonalnością, co oczywiście jest wykonalne. Czasem tylko trzeba przekonać klienta o prymarności pewnych funkcji i konieczności działania w granicach prawa. Kiedy wszystko zostanie harmonijnie połączone, wówczas jako efekt finalny uzyskamy projekt pięknych i bezpiecznych schodów drewnianych, które zadowolą klienta, jak również spełnią wszystkie normy prawa.