Planowanie ogrodu

Większości osób wydaje się, że projektowanie ogrodów Kraków nie należy do najbardziej pracochłonnych i produktywnych zajęć. W końcu nie ma znaczenia, gdzie posadzimy dane roślinki i gdzie postawimy altankę, wszystko zależy od dostępnej przestrzeni i naszego subiektywnie pojętego gustu estetycznego. Oczywiście jest to niewłaściwe podejście, po pierwsze ze względu na odmienność różnych gatunków roślin i ich wymagań, a po drugie ze względu na panującą modę.

Coraz więcej osób bowiem przykłada dużą wagę do szczegółowego planowania projektowania ogrodów. Modne są różnorodne stylizacje, kreowanie architektury ogrodu z jednym motywem przewodnim. W tym celu najczęściej zatrudnia się profesjonalnych architektów przestrzeni, którzy projektują ogród z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż prócz wykonania planu i wizualizacji tego, jak w przyszłości będzie wyglądał nasz ogród, nadzorują oni wszelkie prace wykonawcze i pilnują, by każda czynność była dopięta na ostatni guzik. Okazuje się bowiem, o czym wiedzą doświadczeni ogrodnicy, że każda niemal roślina ma inne wymagania pod względem rodzaju podłoża, nasłonecznienia czy wilgotności.

Możemy zasadzić różnorodne roślinki „na oko”, ale nie będziemy mieli gwarancji, że będą się one pięknie rozwijały i wyglądały zjawiskowo przez lata. Poza tym sztuką jest zaprojektowanie ogrodu w taki sposób, aby tworzył on harmonijną całość pod względem estetycznym i kompozycyjnym.

Szczególnie w przestrzeni miejskiej, gdzie warunki wzrostu roślin są utrudnione przez zanieczyszczone powietrze i kiepską glebę, ważne jest uwzględnienie wszystkich czynników otoczenia, by posadzić takie gatunki roślin, które będą się ładnie rozwijały. Podczas projektowania ogrodu warto się zgłosić do profesjonalnego biura projektowego w zakresie ogrodnictwa, a takich w Krakowie znajdziemy bez liku. Jeśli nie znamy się na ogrodnictwie ani projektowaniu, to warto wykorzystać pomoc specjalistów, szczególnie tak profesjonalnych jak ci, którzy działają na terenie Krakowa.