Pierwsza pomoc przy masowych imprezach

Zabezpieczenie medyczne imprez Kraków

Każdy kto choć raz organizował masową imprezę lub też w niej uczestniczył, z całą pewnością zdaje sobie sprawę z ilości zagrożeń, jakie mogą się wydarzyć w trakcie jej trwania. Wydarzenia, w których uczestniczą duże skupiska ludzi są określane stanem podwyższonego ryzyka. Każdy organizator planując imprezę jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs pierwszej pomocy?

Szkolenie pierwsza pomoc – to tematyka warsztatów, które powinien przejść każdy dorosły człowiek. Co prawda w szkołach odbywają się zajęcia z pierwszej pomocy, jednak wiedza wówczas nabyta zazwyczaj dosyć szybko ulatuje i w wieku dorosłym mało kto jest w stanie w sposób prawidłowy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Tymczasem może okazać się, że to właśnie od naszych umiejętności będzie zależało czyjeś życie. Sytuacje niebezpieczne mogą zdarzyć się na każdym kroku, a zabezpieczenie medyczne imprez masowych nie zawsze może zdążyć na czas.

Sytuacje potencjalnie niebezpieczne w tłumie

Im więcej jest osób na imprezie, tym większe ryzyko, że coś się stanie. Zawsze najgorszym doradcą jest panika, dlatego też oprócz umiejętności ratowniczych warto posiąść trudną sztukę zarządzania sytuacjami kryzysowymi, w taki sposób, aby umiejętnie pokierować tłumem. Jednak prawdziwe katastrofy, na których wybucha panika zdarzają się rzadko. Dużo częściej można mieć do czynienia z zawałami, udarami, zatrzymaniem krążenia czy też skaleczeniami albo złamaniami. Warto zatem posiąść umiejętność odnalezienia się w takiej sytuacji.

Jakie są konsekwencje nieudzielenia pierwszej pomocy na czas?

Każde opóźnienie w udzieleniu osobie poszkodowanej pierwszej pomocy negatywnie odbija się na jej stanie zdrowia, co w ostateczności może doprowadzić nawet do zgonu. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w świetle polskich przepisów nieudzielenie potrzebującemu pomocy jest karalne i ścigane z oskarżenia publicznego. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że warto wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy.

Krakowska Grupa Ratownicza