Obóz w Kotlinie kłodzkiej

Wybierając obóz dla swojego dziecka, warto wysłać je w nieznany mu, ale znany z różnorodnych atrakcji turystycznych region Polski. Mamy wtedy pewność, że czas spędzony na obozie nie będzie wypełniony nudą, tęsknotą za domem i wycieczkami do miejsc odwiedzanych wcześniej wielokrotnie z rodziną. Takim regionem może być Kotlina kłodzka.

Co ciekawego czeka tu na wakacyjnego małolata? Góry z ciekawymi rezerwatami przyrody – wycieczka na torfowisko pod Zieleńcem, gdzie woda w licznych strumykach ma kolor mocnej herbaty, a ziemia ugina się pod stopami dostarcza sporo radości. Niezapomniane wrażenia stają się udziałem zwiedzających rezerwat Błędne Skały – przeciskanie się pomiędzy olbrzymimi głazami, przechodzenie przez mroczne tunele i wdrapywanie się po skalnych stopniach na najwyższy szczyt Gór Stołowych, Szczeliniec Wielki. Jest jeszcze marmurowa Jaskinia Niedźwiedzia, pełna fantazyjnych stalaktytów, stalagmitów i innych form naciekowych, szczątków prehistorycznych ssaków drapieżnych oraz żywych, współczesnych nietoperzy.

Poza atrakcjami przyrodniczymi, kotlina kłodzka to także ciekawe miejsca historyczne. W samym Kłodzku można zwiedzać potężną pruską twierdzę z labiryntem podziemi. W Kletnie można przejść korytarzami starej kopalni uranu, a w Złotym Stoku zwiedzić prawdziwą kopalnię złota z podziemnym wodospadem. W Czermnej czeka słynna Kaplica Czaszek, robiąca nieco makabryczne wrażenie. W okolicy znajduje się kilka skansenów oraz ruiny kilku zamków, a w Kudowie-Zdroju można przejść szlakiem ginących zawodów i obejrzeć zabytkową, ruchomą szopkę z ponad 800 figurkami. Sympatyczne wrażenie sprawia Muzeum Żaby, mieszczące się w Kudowie oraz Muzeum Ziemi, prezentujące między innymi skamieniałe gniazdo dinozaura z jajami. W okolicy znajduje się także miejscowość Czarna Góra.

Jak widać, kotlina kłodzka to miejsce, w którym najbardziej wybredna latorośl znajdzie coś dla siebie w czasie letniego, obozowego wypoczynku.