Kursy dla fizjoterapeutów: taping rehabilitacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć

Taping rehabilitacyjny polega na zastosowaniu na ciele aplikacji elastycznego lub nierozciągliwego plastra. Taka aplikacja wyzwala bodźce mechaniczne, a tym samym oddziałuje na ciało pacjenta. Taping jest stosowany w terapii przeciwbólowej, sportowej, pediatrycznej, ortopedycznej czy też pooperacyjnej. Technika kinesiology tapingu działa zgodnie z rytmem funkcjonowanie organizmu – przez całą dobę. 

Kinesiology taping to technika poprawiająca stabilność stawów i mięśni bez negatywnego wpływu na krążenie i zakres ruchu. Co ciekawe takie plastry mają parametry zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Taśmy mogą być noszone 3-5 dni, przy pierwszej aplikacji, lub do kilku tygodni przy kolejnych. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przepuszczają powietrza, nie zawierają w sobie żadnych środków farmakologicznych, są hipoalergiczne.

Technika tapingu rehabilitacyjnego jest oczywiście niezmiernie wskazana w takich dolegliwościach jak: dolegliwości bólowe barku, niedowłady kończyn, porażenia nerwów czy też zapalenia pochewek ścięgnistych. Leczenie tą uniwersalną i bezpieczną metodą ma również pewne ograniczenia. Mowa tu o wszelkich chorobach infekcyjnych, zakrzepicy żył, chorobie wieńcowej, cukrzycy oraz chorobie żył. Kursy dla fizjoterapeutów w Top School adresowane są nade wszystko do masażystów, lekarzy, trenerów sportowych i fizjoterapeutów. Kursant na szkoleniu otrzymuje pełen pakiet złożony z profesjonalnych materiałów do tapingu oraz certyfikat ukończenia szkolenia. Taping Rehabilitacyjny uzupełnia inne specjalistyczne metody rehabilitacji lub stanowi integralną część prowadzonego programu rehabilitacyjnego.

Wyróżnia się 6 podstawowych korekcji kinesiotapingu: funkcjonalną, limfatyczną, przestrzenną, mechaniczną, powięziową oraz więzadłową. Jak prawidłowo stosować taping? Otóż przed przyklejeniem plastrów, należy oczyścić skórę i usunąć z niej owłosienie. Plastry na stawy powinny być uprzednio naciągnięte, natomiast taping na mięśnie wymaga zastosowania plastrów nierozciągliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + nine =