Kursy dla fizjoterapeutów: taping rehabilitacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć

Taping rehabilitacyjny polega na zastosowaniu na ciele aplikacji elastycznego lub nierozciągliwego plastra. Taka aplikacja wyzwala bodźce mechaniczne, a tym samym oddziałuje na ciało pacjenta. Taping jest stosowany w terapii przeciwbólowej, sportowej, pediatrycznej, ortopedycznej czy też pooperacyjnej. Technika kinesiology tapingu działa zgodnie z rytmem funkcjonowanie organizmu – przez całą dobę. 

Kinesiology taping to technika poprawiająca stabilność stawów i mięśni bez negatywnego wpływu na krążenie i zakres ruchu. Co ciekawe takie plastry mają parametry zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Taśmy mogą być noszone 3-5 dni, przy pierwszej aplikacji, lub do kilku tygodni przy kolejnych. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przepuszczają powietrza, nie zawierają w sobie żadnych środków farmakologicznych, są hipoalergiczne.

Technika tapingu rehabilitacyjnego jest oczywiście niezmiernie wskazana w takich dolegliwościach jak: dolegliwości bólowe barku, niedowłady kończyn, porażenia nerwów czy też zapalenia pochewek ścięgnistych. Leczenie tą uniwersalną i bezpieczną metodą ma również pewne ograniczenia. Mowa tu o wszelkich chorobach infekcyjnych, zakrzepicy żył, chorobie wieńcowej, cukrzycy oraz chorobie żył. Kursy dla fizjoterapeutów w Top School adresowane są nade wszystko do masażystów, lekarzy, trenerów sportowych i fizjoterapeutów. Kursant na szkoleniu otrzymuje pełen pakiet złożony z profesjonalnych materiałów do tapingu oraz certyfikat ukończenia szkolenia. Taping Rehabilitacyjny uzupełnia inne specjalistyczne metody rehabilitacji lub stanowi integralną część prowadzonego programu rehabilitacyjnego.

Wyróżnia się 6 podstawowych korekcji kinesiotapingu: funkcjonalną, limfatyczną, przestrzenną, mechaniczną, powięziową oraz więzadłową. Jak prawidłowo stosować taping? Otóż przed przyklejeniem plastrów, należy oczyścić skórę i usunąć z niej owłosienie. Plastry na stawy powinny być uprzednio naciągnięte, natomiast taping na mięśnie wymaga zastosowania plastrów nierozciągliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + 11 =