Kiedy na naszej twarzy pojawią się pierwsze przebarwienia, warto wybrać się na konsultację do dermatologa. Niezbyt rozległe i powierzchowne zmiany można wtedy dość szybko i łatwo usunąć. W początkowym etapie ich powstawania dużo łatwiej będzie też znaleźć przyczynę ich powstawania. Jest to o tyle ważne, gdyż pielęgnacja skóry przebarwionej nie przyniesie żadnych efektów, jeśli przyczyna przebarwień nie zostanie wyeliminowana.
Jak dbać o skórę skłonną do powstawania przebarwień?
Pielęgnację skóry podatnej na przebarwienia warto rozpocząć od zastosowania preparatu złuszczającego. Peeling powinno się stosować przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli nie chce się go wykonywać samemu można skorzystać z szerokiej gamy odpowiednich zabiegów proponowanych przez gabinety kosmetyczne oraz inne miejsca związane z urodą i medycyną estetyczną. Zabiegi złuszczające spowodują usunięcie martwego naskórka, przebarwienia staną się płytsze, a zastosowane w kolejnych krokach środki będą mogły zostać lepiej zaabsorbowane przez skórę. Rozjaśnianie przebarwień odbywa się przy użyciu specjalnych leków lub kosmetyków o działaniu rozjaśniającym skórę.
Jak sobie radzić z przebarwieniami skóry w domu?
W warunkach domowych można wspomóc proces leczenia przebarwień skórnych poprzez stosowanie okładów z plastrów zielonego ogórka oraz przemywanie twarzy wacikiem z sokiem z cytryny lub naparem z natki pietruszki. Nie są to metody tak skuteczne, jak specjalistyczne preparaty wybielające, ale mogą posłużyć jako środki dodatkowej pielęgnacji.
Zabiegi kosmetyczne na przebarwioną skórę
Najskuteczniejszą metodą na usuwanie przebarwień jest zastosowanie laseroterapii. Jest to metoda bezbolesna, przynosząca długotrwałe efekty. Można go stosować na duże i małe obszary. Dobry efekt przynosi również zastosowanie peelingów chemicznych. W ich składzie znajdują się kwasy, które pomogą skutecznie pozbyć się przebarwień na skórze, poprawią fakturę i koloryt skóry. Mezoterapia jest dość nowoczesnym zabiegiem, który polega na zaaplikowaniu w głąb skóry składników rozjaśniających, które swoim składem przypominają kwasy. Po zabiegach skóra nabierze zdrowego blasku i stanie się rozświetlona, a jej kolor będzie wyrównany.
Ważna profilaktyka
Proces usuwania plam powstałych na skórze jest długotrwały, a najlepsze efekty uzyskuje się stosując kilka środków i zabiegów jednocześnie. Pomocne będą: specjalistyczne preparaty dermokosmetyczne, zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej lub w gabinecie kosmetycznym, dalsza profilaktyka. Decydując się na walkę z przebarwieniami należy pamiętać, że ważne jest nie tylko usunięcie już istniejących defektów, ale również zastosowanie środków ograniczających powstawanie nowych zmian w przyszłości.