Czy konieczne jest usuwanie danych w firmie?

Ochrona danych osobowych to niezwykle ważny, ale też wrażliwy temat. Obecnie na firmy przechowujące dane osobowe na przykład klientów nałożono wiele obowiązków, które mają sprawić, że dane staną się niezwykle bezpieczne, ale i dostępne dla samych podających te dane. Oznacza to też ich usuwanie na życzenie samego konsumenta lub też, ponieważ są przechowywane za długo. Jednak kasowanie danych w firmie może nie być takie proste. A jeśli zbyt długo przechowujemy dane lub też ktoś zażyczył sobie ich usunięcia, a firma tego nie zrobiła to grożą za to firmie kary finansowe.

Kiedy trzeba usunąć dane?

Przede wszystkim usuwanie danych jest wymagane, gdy ktoś nie chce, aby były dalej przetwarzane, ponieważ np. nie będzie już naszym klientem. Ale też kiedy tracą okres przydatności lub też firma osiągnęła cel, do którego potrzebne były dane i nie trzeba ich już przetwarzać.

Jednak dużo osób zapomina też o tym, że wymieniając w firmie komputery na nowe i oddając stare na elektroniczny złom czy odsprzedając też najpierw trzeba usunąć wszystkie dane, jakie na dysku były zapisane.

Od czego zacząć usuwając dane?

Jeżeli firma przechowuje dużo danych najpierw trzeba je zinwentaryzować i podzielić ze względu np. na cel przechowywania. Trzeba też podzielić dane wedle okresu przez jaki trzeba je przechowywać. Najlepiej jest do tego zadania przypisać jedną osobę, która będzie regularnie sprawdzać zmiany w przechowywanych danych i oznaczy te do usunięcia. Każdorazowo przy usunięciu danych warto sporządzić protokół jakie dane zostały wykasowane.

Samo kasowanie danych w firmie nie może polegać na wciśnięciu przycisku delete. Trwałe usuwanie danych z dysku będzie skuteczne tylko za pomocą demagnetyzera. Natomiast jeśli tylko niektóre dane mają być usunięte warto sprawdzić czy na pewno zostały usunięte z komputera nie pomijając faktu, że zwykłe usunięcie danych to tylko przeniesienie ich do wirtualnego kosza. W przypadku danych przechowywanych na przykład w chmurze można skorzystać ze zautomatyzowanego systemu usuwania danych.

Prodevice.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 6 =