Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz królika?

Królik to zwierzę, na którego zazwyczaj decydują się rodzice tych dzieci, które chcą mieć zwierzaka. To wszystko przez jego małe gabaryty oraz mięciutkie futerko. Niejednokrotnie może się wydawać, że królik nie wymaga zbyt dużo opieki – a to ogromny błąd!

Królik niejedno ma imię

Wielu z nas kojarzy królika jako małego puchatego zwierzaka. Właśnie, wydaje nam się, że królik, który jest miniaturką już większy nie urośnie. Tutaj jest pierwszy błąd, ponieważ wagowo potrafią one przekroczyć 4-5 kilogramów. Dodatkowo, to niejedyna odmiana, ponieważ ostatnio zrobiły się modne tzw. baranki, czyli króliki, które mają charakterystyczne klapnięte uszka. Tutaj także może pojawić się problem, ponieważ ta odmiana może osiągnąć nawet 6 kilogramów! Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno królika, powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę i wiedzieć, więcej o ich odmianach.

Wyposażenie dla królika

Królik to nie tylko zabawa, ale także wydatek. Największą część wyprawki pochłonie klatka dla królika, która powinna być przestronna i stabilna. W środku powinien znajdować się przede wszystkim paśnik, kuweta, poidełko a także miseczka na karmę. W trosce o zdrowie, a szczególnie uzębienie Twojego pupila, warto zainwestować w kostkę wapienną, którą będzie podgryzał. Dodatkowo także przyda się transporter, ponieważ z królikiem, tak jak z każdym innym zwierzakiem trzeba jeździć do weterynarza.

Królicza wolność

Oczywistym jest to, że królik nie powinien całych dni spędzać w klatce. Powinieneś odpowiednio często go wypuszczać, aby królik mógł się wyprostować, ale także po prostu poskakać i dostarczać sobie odpowiednią porcję ruchu. Królika nie musisz jednak ograniczać do ścian w domu czy pokoju. Możesz zainwestować w smycz dla królika. Dzięki czemu będziemy mogli wybrać się z nim na spacer po naszej okolicy. Warto jednak zaznaczyć, że takie spacery nie wyglądają tak samo jak spacer z psem, ale mogą być równie przyjemne. Należy jednak pamiętać aby oprócz smyczy kupić szelki dla królika. Dzięki temu jego kręgosłup nie będzie narażony na jakiekolwiek urazy.

(Zobacz: Tukan24 - Internetowy sklep zoologiczny)